Metodické kurzy

Sú určené záujemcom o ktorúkoľvek formu horolezectva. Ich cieľom je poskytnúť absolventom kurzov potrebný rozsah teoretických poznatkov a praktických zručností tak, aby podľa úrovne telesnej pripravenosti a psychických dispozícií mohli po absolvovaní kurzu samostatne vykonávať horolezecké aktivity.

Zoznam kurzov, prihlásenie na kurz

Základné kurzy
sú uvedené v kalendári s pevným termínom a miestom konania, majú štandardnú obsahovú náplň a sú zamerané na absolvovanie kompletnej základnej prípravy. Výstupom z kurzu je osvedčenie, ktoré dokladá jej absolvovanie.

V rozsahu spravidla šiestich dní organizujeme:

Základný kurz skalného lezenia zameraný na lezenie v skalných oblastiach neveľhorských terénov v letnom období. Môžu sa ho zúčastniť aj záujemcovia bez predchádzajúcich lezeckých skúseností.

Základný letný horolezecký kurz organizovaný spravidla vo Vysokých Tatrách a je zameraný na aplikáciu lezeckých skúseností zo skalných terénov do vysokohorského prostredia. Vyžaduje sa absolvovanie základného kurzu skalného lezenia, alebo doloženie lezeckých skúseností v skalných neveľhorských terénoch.

Základný zimný horolezecký kurz nadväzuje na letný výcvik v horách a je zameraný na získanie poznatkov, zručností a skúseností potrebných pre pohyb a lezenie v zimných vysokohorských terénoch.

Výcvik v horolezeckých disciplínach je možné okrem formy uceleného základného kurzu absolvovať aj ako

Oboznamovací výcvik
je určený tým záujemcom, ktorí chcú dostať základnú informáciu o tom, čo lezenie a horolezectvo prinášajú, aby sa mohli na základe vlastnej skúsenosti a získaných informácií rozhodnúť, či sa lezenie stane ich koníčkom, záujmom, alebo aj životnou filozofiou. Termín a miesto výcviku si záujemcovia volia sami. Obsah je prispôsobený úrovni poznatkov a telesnej pripravenosti záujemcov a aktuálnym okolnostiam.

Rozširujúci výcvik
je pokračovaním základného výcviku a je určený záujemcom so špecifickými požiadavkami. Pri tomto type kurzov si záujemcovia môžu zvoliť okrem termínu aj miesto a zameranie výcviku. Predpokladá sa absolvovanie základného kurzu a hlbšia znalosť problematiky.

Skupinové a individuálne kurzy
sú určené záujemcom so špecifickými požiadavkami na zameranie horolezeckého výcviku v skalnom, horskom a vysokohorskom teréne. Prípadne tým, ktorí chcú svoj čas využiť efektívnejšie pri intenzívnom výcviku zameranom na konkrétne zručnosti a znalosti. Pri tejto forme kurzu je potrebné včas a podrobne dohodnúť obsah a rozsah, prípadne navrhnúť aj lokalitu výcviku. Tak, aby bolo možné zabezpečiť vhodného inštruktora a zorganizovať výcvik. Výcvik bude priebežne prispôsobovaný úrovni zručností a telesnej i technickej pripravenosti záujemcov.

Darčekový poukaz

Výstroj na kurzy
Na všetky kurzy musia mať účastníci minimálne materiálne vybavenie, ktorého zoznam je súčasťou mailovej pozvánky zaslanej po uzatvorení prihlasovania príslušného kurzu.
Základ materiálneho vybavenia tvorí prilba, sedací a hrudný úväz, 3 – 4 karabíny s poistkou (aspoň jedna z toho HMS karabína), zlanovacia osma, istiaca pomôcka, 2 – 3 slučky, 3 – 4 expresy a lano podľa typu kurzu.
Pre kurzy letných podmienkach sú odporúčané lezečky, ktoré z hľadiska pohybu v skalnom teréne poskytujú značný lezecký komfort.
Pre kurzy v zimnom období sú potrebné horolezecké mačky, horolezecké čakany a lavínový set.
Pri skialpinistickom výcviku je nevyhnutné základné skialpinistické vybavenie – lyže so skialpinistickým viazaním, stúpacie pásy, skialpinistické topánky, palice, prilba a lavínový set.
Materiál potrebný na kurz je možné si po dohode za poplatok zapožičať.

Formu kurzov prispôsobíme potrebám a požiadavkám záujemcov
Skupinová forma umožní výber termínu a miesta výcviku pre ucelenú skupinu záujemcov. Vypísaný kurz je so súhlasom iniciátora sprístupnený pre prihlasovanie sa ďalším záujemcom, ktorým daný termín vyhovuje.
Individuálna forma je určená tým ktorí majú špecifické požiadavky, alebo chcú výcvik absolvovať samostatne. Predpokladá sa účasť jednej, maximálne dvoch osôb.
Víkendové podujatia umožňujú rozdeliť obsah výcviku na viac častí (obvykle na dve).

Prihlásiť sa sa na vybraný kurz môžete po zaregistrovaní vyplnením prihlasovacie formulára pri príslušnom kurze.

Súčasťou poskytnutých služieb je vždy úrazové poistenie účastníkov a podľa potreby poistenie na zásah HZS
Všetci účastníci kurzov dostanú tričko s logom horolezeckej školy.

Pokyny k platbám