Ľahké horolezectvo

Prípravný 21. - 23. 5. 2024, Jelenec pri Nitre

26-1 2024 Prípravný kurz na skalách                                                      Prihlasovanie do 16.5.2024

Kurz je určený tým záujemcom o základný kurz ľahkého horolezectva (pohyb v horolezeckých terénoch TANAP-u do obťažnosti II + UIAA) vo Vysokých Tatrách, resp. v inom vysokohorskom teréne, ktorí ešte pred absolvovaním kurzu vo vysokohorskom prostredí potrebujú získať skúsenosti z používania horolezeckého materiálu a chýbajú im základné poznatky a zručnosti potrebné pre pohyb v skalnom teréne.

Uskutoční sa v Jelenci pri Nitre na skalách pod hradom Gýmeš. Ubytovanie je zabezpečené na chate JAMES, v rekreačnej oblasti Remitáž na posteliach s posteľnou bielizňou. Stravovanie z vlastných zásob. Na chate je možnosť prípravy stravy v kompletne zariadenej kuchynke.

Podrobnosti k priebehu kurzu, potrebné informácie a organizačné pokyny dostanú prihlásení účastníci mailom po skončení prihlasovania. Najneskôr však týždeň pred začiatkom kurzu.

Poplatok za účasť je 140 €. V poplatku je zahrnutá aj cena ubytovania.

Obsahom kurzov ľahkého horolezectva sú nevyhnutné teoretické poznatky a získavanie praktických návykov pre bezpečný pohyb vo vysokohorskom prostredí horolezeckej obťažnosti do stupňa II+ UIAA v letnom období v skalných terénoch, v zimných podmienkach v snehu a v ľade a tiež pre pohyb v ľadovcových horách. Získate metodicky správne návyky istenia a zaisťovania postupu v teréne, zlanovania a pre ostatné činnosti potrebné pre pohyb vo vysokohoskom prostredí.

Kurzy, na základe ktorých je možné vydať potvrdenie o oprávnení pre pohyb v terénoch ľahkého horolezectva musia byť realizované vo vysokohorskom prostredí.
Pre záujemcov bez predchádzajúcej skúsenosti z pohybu v lezeckom teréne a bez skúseností s používaním horolezeckého materiálu odporúčame pred kurzom vo vysokohorskom prostredí absolvovať prípravný výcvik v sklaných neveľhorských terénoch.

Povinný materiál pre účastníkov kurzov je sedací a hrudný úväz, horolezecká prilba, 2 - 3 karabíny s poistkou, minimálne jedna karabína HMS, pomôcka na isztenie, 3 - 4 expresy, 4 - 5 slučiek (šitá polyamid - 60, 80, 120 cm), 2 prúsiky (pomocná šnúra 5 - 6 mm, 100, 120 cm) a jednoduché lano. Podľa možností tiež zaisťovacie prostriedky - vklínence, friendy, ... Nevyhnutná je pevná trekingová obuv a oblečenie primerané ročnému obdobiu, v ktorom výcvik prebieha. Potrebu zapožičať si materiál (s výnimkou obuvi) uveďte v poznámke prihlasovacieho formulára.

Kurzy ľahkého horolezectva sú určené nielen začiatočníkom, ale s diferencovaným obsahom i pokročilým a skúsenejším záujemcom. Pre nich pripravíme podľa požiadaviek skupinový, alebo individuálny výcvik, pri ktorom je potrebné vopred dohodnúť miesto, termín a obsah výcviku. Materiály, s problematikou zameranou na obsah výcviku, dostanú frekventanti kurzov v elektronickej podobe.

K úhrade poplatku za účasť na kurze dostanú prihlásení záujemci faktúru. Podrobnejšie infomácie sú uvedené v pokynoch k platbe
V cene kurzu sú zahrnuté kompletné náklady inštruktorov, úrazové poistenie účastníkov, poistenie zásahu horskej služby, ak sa kurz koná v oblasti s pôsobnosťou HZS, tričko s logom horoškoly a réžia horolezeckej školy.
Pobytové náklady uhrádzajú účastníci priamo na mieste poskytovateľovi služieb, ak nie je v popise kurzu uvedené inak.

Zobraziť podrobnosti